Windsurfing

Windsurfing jest to aktywność fizyczna, której nazwa wywodzi się z języka angielskiego i nie zwykło się tej mało jeszcze w naszym kraju rozpowszechnionej dyscypliny sportowej tłumaczyć na język polski. Windsurfing stanowi sport wodny, przy którym podstawą wodnego szaleństwa okazuje się nic innego jak specjalnie przygotowana, zaprojektowana oraz wyprodukowana według odpowiednich, precyzyjnych wymogów deska windsurfingowa. Generalnie cały sens polega tu na tym, że deska jest połączona do pędnika żaglowego, jaki przywiera mocno ale elastycznie do tejże deski. To coś na wzór, a nawet można rzec – z pogranicza znanego nam na pewno dobrze żeglarstwa.
Warto pamiętać, że windsurfing okazał się jedną z aktywności sportowych rozgrywanych jako zmagania regeneracja wałów na wodzie na igrzyskach olimpijskich. Miało to miejsce po raz pierwszy w roku 1984. Wtedy to wystartowali w zawodach z windsurfingu na miarę igrzysk olimpijskich mężczyźni. Z kolei kobiety zyskały swą żeńską konkurencję olimpijską związaną z charakteryzowanym tu sportem windsurfingowym w roku 1992. Od tego momentu sport ten zaczyna być coraz bardziej znany i chętniej niż niegdyś uprawiany. Na stale towarzyszy też letnim igrzyskom olimpijskim, będąc jedną z ich kategorii i dyscyplin.
Dziś mowa o klasie olimpijskiej RS:X, która pierwszy raz zagościła na igrzyskach w 2008 roku. Jeżeli chodzi o praktykę takiego pływania, to sport ten polega na żeglowaniu na miarę żeglarstwa jachtowego. To znaczy, że zasady są zbliżone, ale stosowany jest inny ekwipunek. Musimy pamiętać, że podstawą tutaj jest nie łódka czy też maszt, ale odpowiednio dostosowany rodzaj deski. Najlepiej, żeby była to profesjonalna modelem deska, która powinna cechować się odpowiednią wypornością wynoszącą od 60 do 70 litrów - w wersjach zupełnie podstawowych, z kolei ponad 300 litrów nawet w wersjach już dla mocno zaawansowanych surferów.
Jest w tym zakresie podział na mieczowe oraz bezmieczowe deski, które zgodnie z klasyfikacją podstawową wyróżniają się posiadaniem szerokości nawet do 101 centymetrów. Jest wtedy opcja profesjonalnego terminu wide-body czy też flaper. Jeżeli chodzi natomiast o pędnik, to jest to kombinacja bomu, masztu i rzecz jasna stosownego żagla. Jego płaszczyzna natomiast może być silnie zróżnicowana, w zakresie powierzchni zależne jest to przede wszystkim od stosownej siły wiatru.
Ponadto wpływ na dobór powierzchni żagla i jego kategorii w dużym stopniu powinna mieć też umiejętność i stopień zaawansowania zawodnika. Nie bez znaczenia w tejże materii okazuje się również postura ogólna zawodnika. Niemniej jednak w zakresie podłoża żagla tu wspomnianego wydziela się standardowe granice wynoszące od pól do 12 i pól metra kwadratowego. Oczywiście od tego nierzadko występują też pewne odstępstwa. Musimy wiedzieć również, że w zakresie desek z żaglem, a w sumie w celu ich zespolenia, pojawiają się specjalne przeguby gumowe.