Zgodnie z tym, jak bardzo rozwinięty stał się rodzaj sportu zwanego windsurfingiem, można wydzielić kilka charakterystycznych odmian tejże aktywności fizycznej. Jest na przykład godna wyszczególnienia taka metoda windsurfingowa, którą określa się profesjonalnie freeride. Jest to w zasadzie nie tyle stanie na desce i surfowanie w tradycyjnym rozumieniu windsurfingu, ale przede wszystkim coś na wzór pływania na niej. Możliwe jest w ten sposób realizowanie szeregu rozmaitych manewrów i trików. Do spawalnia najpopularniejszych i zarazem standardowych dla freeride zalicza się zwrot czy hals. Co więcej prędkość jest przy tym do 30 węzłów. Jest to bardzo dobry trening dla każdego surfera, zatem nie powinno dziwić, że z tejże metody korzysta jako swego rodzaju rozgrzewki czy też amatorskiej postaci windsurfingu szereg surferów – tak mocno zaawansowanych, jak i kompletnych żółtodziobów.
Następnym rodzajem windurfingu okazuje się freestyle. Jest to styl wolny wykonywany na desce, jako szereg rozmaitych manewrów. Dyscyplina tego typu jest bardzo wiekowa, ma długą historię. Jest to bardzo nowoczesny rodzaj aktywności fizycznej, który systematycznie rozwija się, mając szereg zainteresowanych miłośników. Kolejnym typem stylu windsurfingowego jest formuła. Jest to postać regat wyścigowych. Okazuje się ona popularnym rozwiązaniem od ostatnich piętnastu lat. Systematycznie rozwija się, jest rozgrywana zarówno na wiatrach słabych, jak także i przy średnich. Ponadto warto także wspomnieć o slalomie, czyli odmianie, która została wprowadzona na jakiś czas, ale jest już określana jako rodzaj windsurfingu dość przestarzały, wyparty przez Formułę Windsurfing.
Czymś innym, dość nowoczesnym jeszcze i bardzo młodym w porównaniu z innymi rodzajami windsurfingu jest Super X. To jest młoda forma aktywności tu charakteryzowanej, ale od pewnego czasu nie ulegająca już rozwojowi. Ostatni raz, kiedy rozegrały się zmagania w tejże odmianie omawianej konkurencji, było to w 2006 roku.